Littelfuse TMOV20RP320E
TMOV20RP320E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP320E
Brief Description
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP320E.pdf
Availability of TMOV20RP320E
QUANTITY
TMOV20RP320E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP320E
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP320E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy270J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP320E
Related LinksTMOV20, TMOV20RP320E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP320E Details Description
Related parts for TMOV20RP320E
DC-DC CONVERTER 9-18IN 15V OUT1A datasheet.pdf
TRANSFORM TELECOMM COUPL 600 OHM datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SOLDER 63/37 28AWG 1LB datasheet.pdf
63.5MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf