Littelfuse TMOV20RP320E
TMOV20RP320E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP320E
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP320E.pdf
Availability of TMOV20RP320E
QUANTITY
TMOV20RP320E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP320E
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP320E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy270J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP320E
Related LinksTMOV20, TMOV20RP320E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP320E Details Description
Related parts for TMOV20RP320E
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
HARDWARE 416 PIN 1.0MM L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10VSON datasheet.pdf