Littelfuse TMOV20RP575M
TMOV20RP575M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP575M
Brief Description
VARISTOR 856V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP575M.pdf
Availability of TMOV20RP575M
QUANTITY
TMOV20RP575M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP575M
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP575M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)857V
Varistor Voltage (Typ)952V
Varistor Voltage (Max)1047V (1.047kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts575VAC
Maximum DC Volts730VDC
Energy375J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP575M
Related LinksTMOV20, TMOV20RP575M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP575M Details Description
Related parts for TMOV20RP575M
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A TO-225 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC LOW SIDE POWER SWITCH TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 90MA 2.65 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf