Littelfuse TMOV20RP625M
TMOV20RP625M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP625M
Brief Description
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP625M.pdf
Availability of TMOV20RP625M
QUANTITY
TMOV20RP625M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP625M
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP625M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy400J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP625M
Related LinksTMOV20, TMOV20RP625M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP625M Details Description
Related parts for TMOV20RP625M
CIR BRKR 1.8A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION SOLARLOK datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 30POS AU datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RELAY REED SPST 0.5A 5V datasheet.pdf
RES 14 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
26500 8C 8#12 S TH RECP WC datasheet.pdf
2600UF 50V 35X79 85C ST datasheet.pdf