Littelfuse TMOV20RP750ML1B7
TMOV20RP750ML1B7 picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP750ML1B7
Brief Description
VARISTOR 1080V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP750ML1B7.pdf
Availability of TMOV20RP750ML1B7
QUANTITY
TMOV20RP750ML1B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP750ML1B7
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP750ML1B7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Typ)1200V (1.2kV)
Varistor Voltage (Max)1320V (1.32kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts970VDC
Energy480J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP750ML1B7
Related LinksTMOV20RP, TMOV20RP750ML1B7 Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP750ML1B7 Details Description
Related parts for TMOV20RP750ML1B7
TRANSFORMR 2.5KCT:2.5KCT 1.0MADC datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 256FTBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
HALF-CHIP PRM REGULATOR 48V 200W datasheet.pdf
DSUB HD CR TOOL F CS 20 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 25V AXIAL datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf