Littelfuse TMOV25SP625E
TMOV25SP625E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV25SP625E
Brief Description
VARISTOR 900V 20KA SQUARE 28MM
Datasheet Download
TMOV25SP625E.pdf
Availability of TMOV25SP625E
QUANTITY
TMOV25SP625E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV25SP625E
Internal Part NumberEIS-TMOV25SP625E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV® 25S
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge20kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy600J
Package / CaseSquare 28mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV25SP625E
Related LinksTMOV25, TMOV25SP625E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV25SP625E Details Description
Related parts for TMOV25SP625E
IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 22-18AWG 100PC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A 8SON datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 0.086A 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf