Littelfuse TMOV34S331MPX2696
TMOV34S331MPX2696 picture photo
Mfg. Part Number
TMOV34S331MPX2696
Brief Description
VARISTOR 476V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
TMOV34S331MPX2696.pdf
Availability of TMOV34S331MPX2696
QUANTITY
TMOV34S331MPX2696 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV34S331MPX2696
Internal Part NumberEIS-TMOV34S331MPX2696
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)476V
Varistor Voltage (Typ)528.5V
Varistor Voltage (Max)581V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts330VAC
Maximum DC Volts435VDC
Energy650J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV34S331MPX2696
Related LinksTMOV34S3, TMOV34S331MPX2696 Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV34S331MPX2696 Details Description
Related parts for TMOV34S331MPX2696
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SSD 12GB SCSI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER 25POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0AWG YELLOW 25' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SW MINI SPDT SHRT HNG RLLR LEVER datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf