Toshiba Semiconductor & Storage TMP91FW27UG
TMP91FW27UG picture photo
Mfg. Part Number
TMP91FW27UG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
MCU 16BIT 128KB FLASH 64-LQFP
Datasheet Download
TMP91FW27UG.pdf
Availability of TMP91FW27UG
QUANTITY
TMP91FW27UG Order Process
Ship out your order
Specifications of TMP91FW27UG
Internal Part NumberEIS-TMP91FW27UG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTLCS-900/L1
PackagingTray
Core Processor900/L1
Core Size16-Bit
Speed27MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, UART/USART
PeripheralsDMA, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMP91FW27UG
Related LinksTMP91, TMP91FW27UG Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TMP91FW27UG Details Description
Related parts for TMP91FW27UG
FIXED IND 27MH 16MA 308 OHM TH datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 6POS W/LGH RCPT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN UNINSUL PLUG 16-22AWG datasheet.pdf
SNSW 0.1A 1/4 RLR 70507529 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 7.41K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf