| Internal Part Number | EIS-TMS320C25FNAR50 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320C2x | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Fixed Point | |
| Interface | Serial Port | |
| Clock Rate | 50MHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (8 kB) | |
| On-Chip RAM | 1kB | |
| Voltage - I/O | 5.00V | |
| Voltage - Core | 5.00V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |