Texas Instruments TMS320C542PGE1-40
TMS320C542PGE1-40 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C542PGE1-40
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP 144-LQFP
Datasheet Download
TMS320C542PGE1-40.pdf
Availability of TMS320C542PGE1-40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMS320C542PGE1-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C542PGE1-40
Internal Part NumberEIS-TMS320C542PGE1-40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C54x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceBSP, HPI, TDM
Clock Rate40MHz
Non-Volatile MemoryROM (4 kB)
On-Chip RAM20kB
Voltage - I/O5.00V
Voltage - Core5.00V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C542PGE1-40
Related LinksTMS320C5, TMS320C542PGE1-40 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C542PGE1-40 Details Description
Related parts for TMS320C542PGE1-40
CONV DC-DC 100W 48VIN 2.5V NEGEN datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 164.3555MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.4A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 1500A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG,LC SEC RED datasheet.pdf