Texas Instruments TMS320C6747BZKB4
TMS320C6747BZKB4 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C6747BZKB4
Brief Description
IC DSP FIX/FLOAT POINT 256BGA
Datasheet Download
TMS320C6747BZKB4.pdf
Availability of TMS320C6747BZKB4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMS320C6747BZKB4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C6747BZKB4
Internal Part NumberEIS-TMS320C6747BZKB4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C674x
PackagingTray
TypeFixed/Floating Point
InterfaceEBI/EMI, Ethernet MAC, Host Interface, I²C, McASP, SPI, UART, USB
Clock Rate456MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM448kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.20V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-BGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C6747BZKB4
Related LinksTMS320C6, TMS320C6747BZKB4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C6747BZKB4 Details Description
Related parts for TMS320C6747BZKB4
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 170KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IGBT 1200V 85A 320W TO247AD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
FLAT SENSOR BETWEEN PACK PROBE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 510 OHM 5% 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf