Texas Instruments TMS320C6747DZKBT3R
TMS320C6747DZKBT3R picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C6747DZKBT3R
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP FIX/FLOAT POINT 256BGA
Datasheet Download
TMS320C6747DZKBT3R.pdf
Availability of TMS320C6747DZKBT3R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMS320C6747DZKBT3R Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C6747DZKBT3R
Internal Part NumberEIS-TMS320C6747DZKBT3R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTMS320C6747DZKBT3R Specifications
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C674x
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFixed/Floating Point
InterfaceEBI/EMI, Ethernet MAC, Host Interface, I²C, McASP, SPI, UART, USB
Clock Rate375MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM448kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.20V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-BGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C6747DZKBT3R
Related LinksTMS320C67, TMS320C6747DZKBT3R Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C6747DZKBT3R Details Description
Related parts for TMS320C6747DZKBT3R
FIXED IND 330UH 320MA 1.86 OHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.89K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 7.5UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 8-PLEX datasheet.pdf
TRI N RECP F FLG BODY 0-12 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-252-3 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 300MA 750 MOHM datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 325MHz, 64-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf