Texas Instruments TMS320C6748EZWT3
TMS320C6748EZWT3 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C6748EZWT3
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA
Datasheet Download
TMS320C6748EZWT3.pdf
Availability of TMS320C6748EZWT3
QUANTITY
TMS320C6748EZWT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C6748EZWT3
Internal Part NumberEIS-TMS320C6748EZWT3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTMS320C6748EZWT3 Specifications
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C674x
PackagingTray
TypeFixed/Floating Point
InterfaceEBI/EMI, Ethernet MAC, Host Interface, I²C, McASP, SPI, UART, USB
Clock Rate375MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM448kB
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Voltage - Core1.30V
Operating Temperature0°C ~ 90°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case361-LFBGA
Supplier Device Package361-NFBGA (16x16)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C6748EZWT3
Related LinksTMS320C6, TMS320C6748EZWT3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C6748EZWT3 Details Description
Related parts for TMS320C6748EZWT3
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 2A SOT-428 datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 85NS 64TBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf