Texas Instruments TMS320F28066PZPS
TMS320F28066PZPS picture photo
Mfg. Part Number
TMS320F28066PZPS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
TMS320F28066PZPS.pdf
Availability of TMS320F28066PZPS
QUANTITY
TMS320F28066PZPS Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320F28066PZPS
Internal Part NumberEIS-TMS320F28066PZPS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Jul/2014
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesC2000™ C28x Piccolo™
PackagingTray
Core ProcessorC28x
Core Size32-Bit
Speed90MHz
ConnectivityCAN, I²C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size256KB (128K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size34K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 1.995 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package100-HTQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320F28066PZPS
Related LinksTMS320F2, TMS320F28066PZPS Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320F28066PZPS Details Description
Related parts for TMS320F28066PZPS
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
PIN RCPT HOLTITE .016-.021" DIA datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
COVER 2-TYPE FR 505 ISG datasheet.pdf
IGBT H-BRIDGE 600V E2PACK datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf