Texas Instruments TMS320LC50PQ50
TMS320LC50PQ50 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320LC50PQ50
Brief Description
IC DSP 132-BQFP
Datasheet Download
TMS320LC50PQ50.pdf
Availability of TMS320LC50PQ50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMS320LC50PQ50 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320LC50PQ50
Internal Part NumberEIS-TMS320LC50PQ50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C5x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceSerial Port
Clock Rate50MHz
Non-Volatile MemoryROM (4 kB)
On-Chip RAM20kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core3.30V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package132-BQFP (24.54x24.54)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320LC50PQ50
Related LinksTMS320L, TMS320LC50PQ50 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320LC50PQ50 Details Description
Related parts for TMS320LC50PQ50
IC MODULATOR QUAD 300MHZ 20SSO datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8SOIC datasheet.pdf