Texas Instruments TMS32C6203BGNZA250
TMS32C6203BGNZA250 picture photo
Mfg. Part Number
TMS32C6203BGNZA250
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC FIXED POINT DSP 352-FCBGA
Datasheet Download
TMS32C6203BGNZA250.pdf
Availability of TMS32C6203BGNZA250
QUANTITY
TMS32C6203BGNZA250 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS32C6203BGNZA250
Internal Part NumberEIS-TMS32C6203BGNZA250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationNew Tray Update 02/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C62x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceMcBSP
Clock Rate250MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM896kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.50V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case352-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package352-FCBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS32C6203BGNZA250
Related LinksTMS32C620, TMS32C6203BGNZA250 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS32C6203BGNZA250 Details Description
Related parts for TMS32C6203BGNZA250
BATTRAX PROTECT DUAL 500A MS-013 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 32POS SNGL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 283MA 590 MOHM datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
952 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf