Texas Instruments TMS32C6211BGFNA150
TMS32C6211BGFNA150 picture photo
Mfg. Part Number
TMS32C6211BGFNA150
Brief Description
IC FIXED POINT DSP 256-BGA
Datasheet Download
TMS32C6211BGFNA150.pdf
Availability of TMS32C6211BGFNA150
QUANTITY
TMS32C6211BGFNA150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS32C6211BGFNA150
Internal Part NumberEIS-TMS32C6211BGFNA150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNew Tray Update 02/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C62x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHost Interface, McBSP
Clock Rate150MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM72kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.80V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-BGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS32C6211BGFNA150
Related LinksTMS32C621, TMS32C6211BGFNA150 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS32C6211BGFNA150 Details Description
Related parts for TMS32C6211BGFNA150
IC FPGA 660 I/O 900FGBA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SELF RETAINING SCREW GRMT NAT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
AES 32KBIT EEPROM UDFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 890MA 216 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf