| Internal Part Number | EIS-TMSC6727BZDH300TAN | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Manufacturer Product Page | TMSC6727BZDH300TAN Specifications | |
| Standard Package | 90 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320C672x | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Floating Point | |
| Interface | EBI/EMI, HPI, I²C, McASP, SPI | |
| Clock Rate | 300MHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (384 kB) | |
| On-Chip RAM | 288kB | |
| Voltage - I/O | 3.30V | |
| Voltage - Core | 1.20V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 90°C | |