ITT Cannon, LLC TN0S24-0048P1L
TN0S24-0048P1L picture photo
Mfg. Part Number
TN0S24-0048P1L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT WALL MNT 48POS PIN
Datasheet Download
TN0S24-0048P1L.pdf
Availability of TN0S24-0048P1L
QUANTITY
TN0S24-0048P1L Order Process
Ship out your order
Specifications of TN0S24-0048P1L
Internal Part NumberEIS-TN0S24-0048P1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrident Neptune
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions48
Shell Size - Insert24-0048
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp, Solder and Solder Cup
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation-
Shell Material, FinishNylon
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN0S24-0048P1L
Related LinksTN0S24-, TN0S24-0048P1L Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TN0S24-0048P1L Details Description
Related parts for TN0S24-0048P1L
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBR OPT SPLICE CSE W/ 4 GND LUG datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
ASSY ADPTR DUP LC SR GREEN CER 2 datasheet.pdf
PT07C20-39PW W/ PC CONTACTS datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE SYG-S7G2 datasheet.pdf
CAP 3900 UF 20% 35 V datasheet.pdf