Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TN10-24-1/420-3
TN10-24-1/420-3 picture photo
Mfg. Part Number
TN10-24-1/420-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
RND STANDOFF 1/4-20 NYLON 1-1/2"
Datasheet Download
TN10-24-1/420-3.pdf
Availability of TN10-24-1/420-3
QUANTITY
TN10-24-1/420-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN10-24-1/420-3
Internal Part NumberEIS-TN10-24-1/420-3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread Size1/4"-20
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.625" (15.88mm) 5/8"
Between Board Height1.500" (38.10mm) 1 1/2"
Length - Overall2.375" (60.33mm) 2 3/8"
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN10-24-1/420-3
TN10-24-1/420-3 Details Description
Related parts for TN10-24-1/420-3
FIXED IND 10UH 840MA 216 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
OSC VCXO 297.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
SENSOR REED SWITCH SPST datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf