Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TN10-28-1/420-3
TN10-28-1/420-3 picture photo
Mfg. Part Number
TN10-28-1/420-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
RND STANDOFF 1/4-20 NYLON 1-3/4"
Datasheet Download
TN10-28-1/420-3.pdf
Availability of TN10-28-1/420-3
QUANTITY
TN10-28-1/420-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN10-28-1/420-3
Internal Part NumberEIS-TN10-28-1/420-3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread Size1/4"-20
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.625" (15.88mm) 5/8"
Between Board Height1.750" (44.45mm) 1 3/4"
Length - Overall2.625" (66.68mm) 2 5/8"
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN10-28-1/420-3
TN10-28-1/420-3 Details Description
Related parts for TN10-28-1/420-3
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
END COVER BLUE datasheet.pdf
LED 3MM BRILLIANT YLW WATER CLR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 28POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
OSC XO 33.33333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 113MA 9.96 OHM datasheet.pdf