Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TN10-32-1/420-1
TN10-32-1/420-1 picture photo
Mfg. Part Number
TN10-32-1/420-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF 1/4-20 NYLON 2"
Datasheet Download
TN10-32-1/420-1.pdf
Availability of TN10-32-1/420-1
QUANTITY
TN10-32-1/420-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN10-32-1/420-1
Internal Part NumberEIS-TN10-32-1/420-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread Size1/4"-20
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.625" (15.88mm) 5/8"
Between Board Height2.000" (50.80mm) 2"
Length - Overall2.000" (50.80mm) 2"
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN10-32-1/420-1
TN10-32-1/420-1 Details Description
Related parts for TN10-32-1/420-1
IC DAC 14BIT QUAD MULTPLY 28SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf