Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TN6-24-832-3
TN6-24-832-3 picture photo
Mfg. Part Number
TN6-24-832-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF 8-32 NYLON 1-1/2"
Datasheet Download
TN6-24-832-3.pdf
Availability of TN6-24-832-3
QUANTITY
TN6-24-832-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN6-24-832-3
Internal Part NumberEIS-TN6-24-832-3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package100
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread Size#8-32
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.375" (9.53mm) 3/8"
Between Board Height1.500" (38.10mm) 1 1/2"
Length - Overall2.000" (50.80mm) 2"
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN6-24-832-3
Related LinksTN6-24, TN6-24-832-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TN6-24-832-3 Details Description
Related parts for TN6-24-832-3
CAP CER 10PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
MODULE PIP .8-1.8V 6A HORZ T/H datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 12POS FREE HANGNG datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL STEEL 70.2X28.2" WHT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 38-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf