Intel TN80C186EA13
TN80C186EA13 picture photo
Mfg. Part Number
TN80C186EA13
Brief Description
IC MPU I186 13MHZ 68PLCC
Datasheet Download
TN80C186EA13.pdf
Availability of TN80C186EA13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TN80C186EA13 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN80C186EA13
Internal Part NumberEIS-TN80C186EA13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed13MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM ControllersDRAM
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN80C186EA13
Related LinksTN80C1, TN80C186EA13 Datasheet, Intel Distributor
TN80C186EA13 Details Description
Related parts for TN80C186EA13
TERM SNAP-SPACE #8 STUD UNINSUL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.83A 25 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 2.5MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SNGL 5V OUT SIP8 datasheet.pdf