Intel TN80C186EA20
TN80C186EA20 picture photo
Mfg. Part Number
TN80C186EA20
Brief Description
IC MPU I186 20MHZ 68PLCC
Datasheet Download
TN80C186EA20.pdf
Availability of TN80C186EA20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TN80C186EA20 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN80C186EA20
Internal Part NumberEIS-TN80C186EA20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM ControllersDRAM
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN80C186EA20
Related LinksTN80C1, TN80C186EA20 Datasheet, Intel Distributor
TN80C186EA20 Details Description
Related parts for TN80C186EA20
IC DUAL HI-SP DIFF REC 8VSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 25PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 1/4W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 4.112MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf