Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM10-25-56-3
TNM10-25-56-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM10-25-56-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M10 NYLON 56MM
Datasheet Download
TNM10-25-56-3.pdf
Availability of TNM10-25-56-3
QUANTITY
TNM10-25-56-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM10-25-56-3
Internal Part NumberEIS-TNM10-25-56-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM10
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.984" (25.00mm)
Between Board Height2.205" (56.00mm)
Length - Overall3.780" (96.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM10-25-56-3
TNM10-25-56-3 Details Description
Related parts for TNM10-25-56-3
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 830MA datasheet.pdf
RES 1.32M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
MOD SBC SR9000 FWT18R SCREW TERM datasheet.pdf
SL-SMT3.50/15/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf