Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-100-1
TNM12-30-100-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-100-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
RND STANDOFF M12 NYLON 3-15/16"
Datasheet Download
TNM12-30-100-1.pdf
Availability of TNM12-30-100-1
QUANTITY
TNM12-30-100-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-100-1
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-100-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height3.937" (100.00mm) 3 15/16"
Length - Overall3.937" (100.00mm) 3 15/16"
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-100-1
TNM12-30-100-1 Details Description
Related parts for TNM12-30-100-1
FOOT CYLINDRICAL 0.559" DIA BLK datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET 50 POS IDC W/STR REL datasheet.pdf
IC EMI FILTER 6LINE 24FLIPCHIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 0.09 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf