Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-53-3
TNM12-30-53-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-53-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M12 NYLON 53MM
Datasheet Download
TNM12-30-53-3.pdf
Availability of TNM12-30-53-3
QUANTITY
TNM12-30-53-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-53-3
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-53-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height2.087" (53.00mm)
Length - Overall4.055" (103.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-53-3
TNM12-30-53-3 Details Description
Related parts for TNM12-30-53-3
BNC CRIMPING DIE FOR COMM TOOL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 235MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 24S+6P datasheet.pdf
RES SMD 6.19M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 4POS 3' datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
160 MHz Rail-to-Rail Amplifier with Disable IC datasheet.pdf