Murata Electronics North America GRM1535C1HR90BDD5D
GRM1535C1HR90BDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1HR90BDD5D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1HR90BDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1HR90BDD5D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1535C1HR90BDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1HR90BDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1HR90BDD5D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1HR90BDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1HR90BDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1HR90BDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1HR90BDD5D
CAP ALUM 1000UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.32M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
26500 12C 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf