Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-60-1
TNM12-30-60-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-60-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M12 NYLON 60MM
Datasheet Download
TNM12-30-60-1.pdf
Availability of TNM12-30-60-1
QUANTITY
TNM12-30-60-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-60-1
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-60-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height2.362" (60.00mm)
Length - Overall2.362" (60.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-60-1
TNM12-30-60-1 Details Description
Related parts for TNM12-30-60-1
RES 158 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOD CONN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf