Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-61-1
TNM12-30-61-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-61-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M12 NYLON 61MM
Datasheet Download
TNM12-30-61-1.pdf
Availability of TNM12-30-61-1
QUANTITY
TNM12-30-61-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-61-1
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-61-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height2.402" (61.00mm)
Length - Overall2.402" (61.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-61-1
TNM12-30-61-1 Details Description
Related parts for TNM12-30-61-1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 11A QC datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf