Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2-6.5-42-3
TNM2-6.5-42-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2-6.5-42-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 42MM
Datasheet Download
TNM2-6.5-42-3.pdf
Availability of TNM2-6.5-42-3
QUANTITY
TNM2-6.5-42-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2-6.5-42-3
Internal Part NumberEIS-TNM2-6.5-42-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall2.126" (54.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2-6.5-42-3
TNM2-6.5-42-3 Details Description
Related parts for TNM2-6.5-42-3
CONN FFC FPC TOP 28POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY REED 3PST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf