Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2-6.5-48-1
TNM2-6.5-48-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2-6.5-48-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 48MM
Datasheet Download
TNM2-6.5-48-1.pdf
Availability of TNM2-6.5-48-1
QUANTITY
TNM2-6.5-48-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2-6.5-48-1
Internal Part NumberEIS-TNM2-6.5-48-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height1.890" (48.00mm)
Length - Overall1.890" (48.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2-6.5-48-1
TNM2-6.5-48-1 Details Description
Related parts for TNM2-6.5-48-1
CONN RCPT 44POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
BERGSTIK HDR SR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
PIN CON ROD UPPER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
POT 2K OHM 225W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf