Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-6.5-21-3
TNM2.5-6.5-21-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-6.5-21-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 21MM
Datasheet Download
TNM2.5-6.5-21-3.pdf
Availability of TNM2.5-6.5-21-3
QUANTITY
TNM2.5-6.5-21-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-6.5-21-3
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-6.5-21-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height0.827" (21.00mm)
Length - Overall1.299" (33.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-6.5-21-3
TNM2.5-6.5-21-3 Details Description
Related parts for TNM2.5-6.5-21-3
BOX ALUM NATURAL 6.29"L X 3.93"W datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
DISCONNECT ELEMENT 4.5MM OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
FERRULE, STEP DOWN, PLTD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf