Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-21-1
TNM2.5-8-21-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-21-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 21MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-21-1.pdf
Availability of TNM2.5-8-21-1
QUANTITY
TNM2.5-8-21-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-21-1
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-21-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.827" (21.00mm)
Length - Overall0.827" (21.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-21-1
TNM2.5-8-21-1 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-21-1
IC REG LDO ADJ 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-6" BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 10A datasheet.pdf