Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-50-2
TNM2.5-8-50-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-50-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 50MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-50-2.pdf
Availability of TNM2.5-8-50-2
QUANTITY
TNM2.5-8-50-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-50-2
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-50-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.969" (50.00mm)
Length - Overall2.205" (56.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-50-2
TNM2.5-8-50-2 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-50-2
DEMO MODULE FOR SOT-223 LDO'S datasheet.pdf
IC REG BCK BST 3.3V 0.45A 10TDFN datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT LEVER FOR LSQ LIMIT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HU STRND 28AWG DARK BLUE 1000' datasheet.pdf
DIODE GP 2.2KV 1100A B43 PUK datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf