Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-68-2
TNM2.5-8-68-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-68-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 68MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-68-2.pdf
Availability of TNM2.5-8-68-2
QUANTITY
TNM2.5-8-68-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-68-2
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-68-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height2.677" (68.00mm)
Length - Overall2.913" (74.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-68-2
TNM2.5-8-68-2 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-68-2
IC REG LDO 2.7V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A HRP5 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W DO214AC datasheet.pdf