Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-8-74-1
TNM2.5-8-74-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-8-74-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 74MM
Datasheet Download
TNM2.5-8-74-1.pdf
Availability of TNM2.5-8-74-1
QUANTITY
TNM2.5-8-74-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-8-74-1
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-8-74-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height2.913" (74.00mm)
Length - Overall2.913" (74.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-8-74-1
TNM2.5-8-74-1 Details Description
Related parts for TNM2.5-8-74-1
FERRULE NON INS 10AWG 15/32" datasheet.pdf
FAN CLIMATE CONTROL 115V 324CFM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A WHITE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 5POS 7.62MM datasheet.pdf