Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-6.5-40-2
TNM3-6.5-40-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-6.5-40-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 40MM
Datasheet Download
TNM3-6.5-40-2.pdf
Availability of TNM3-6.5-40-2
QUANTITY
TNM3-6.5-40-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-6.5-40-2
Internal Part NumberEIS-TNM3-6.5-40-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.811" (46.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-6.5-40-2
TNM3-6.5-40-2 Details Description
Related parts for TNM3-6.5-40-2
RES 27.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IMP100,O,H,V3P6C,UG,REW39 datasheet.pdf
SBL13(N) datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf