Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-6.5-55-1
TNM3-6.5-55-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-6.5-55-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 55MM
Datasheet Download
TNM3-6.5-55-1.pdf
Availability of TNM3-6.5-55-1
QUANTITY
TNM3-6.5-55-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-6.5-55-1
Internal Part NumberEIS-TNM3-6.5-55-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall2.165" (55.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-6.5-55-1
TNM3-6.5-55-1 Details Description
Related parts for TNM3-6.5-55-1
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMA datasheet.pdf
MCU 8KB FLASH 256K RAM 20DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN ASSY, STANDARD EDGE datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X12.5 BE/GY datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101KPA GAUGE datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
VARISTOR 281V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf