Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-6.5-60-1
TNM3-6.5-60-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-6.5-60-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 60MM
Datasheet Download
TNM3-6.5-60-1.pdf
Availability of TNM3-6.5-60-1
QUANTITY
TNM3-6.5-60-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-6.5-60-1
Internal Part NumberEIS-TNM3-6.5-60-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height2.362" (60.00mm)
Length - Overall2.362" (60.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-6.5-60-1
TNM3-6.5-60-1 Details Description
Related parts for TNM3-6.5-60-1
RES SMD 24K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf