Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-8-19-2
TNM3-8-19-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-8-19-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 19MM
Datasheet Download
TNM3-8-19-2.pdf
Availability of TNM3-8-19-2
QUANTITY
TNM3-8-19-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-8-19-2
Internal Part NumberEIS-TNM3-8-19-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height0.748" (19.00mm)
Length - Overall0.984" (25.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-8-19-2
Related LinksTNM3-, TNM3-8-19-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM3-8-19-2 Details Description
Related parts for TNM3-8-19-2
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23 datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
0164 APPLIANCE INLET 10A 120C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FERRITE CHIP 11 OHM 2000MA SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf