Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM3-8-40-1
TNM3-8-40-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM3-8-40-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 40MM
Datasheet Download
TNM3-8-40-1.pdf
Availability of TNM3-8-40-1
QUANTITY
TNM3-8-40-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM3-8-40-1
Internal Part NumberEIS-TNM3-8-40-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.575" (40.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM3-8-40-1
Related LinksTNM3-, TNM3-8-40-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM3-8-40-1 Details Description
Related parts for TNM3-8-40-1
RES SMD 2.61KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS .156 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE 2 POS P.C.B.CON datasheet.pdf