Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM4-8-44-3
TNM4-8-44-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM4-8-44-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 44MM
Datasheet Download
TNM4-8-44-3.pdf
Availability of TNM4-8-44-3
QUANTITY
TNM4-8-44-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM4-8-44-3
Internal Part NumberEIS-TNM4-8-44-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.732" (44.00mm)
Length - Overall2.205" (56.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM4-8-44-3
Related LinksTNM4-, TNM4-8-44-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM4-8-44-3 Details Description
Related parts for TNM4-8-44-3
TIE HOLDER W/ADH .5X.5 WHT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 1/8" 3.74" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 3A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 802MA 310 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf