Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM4-8-87-2
TNM4-8-87-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM4-8-87-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 87MM
Datasheet Download
TNM4-8-87-2.pdf
Availability of TNM4-8-87-2
QUANTITY
TNM4-8-87-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM4-8-87-2
Internal Part NumberEIS-TNM4-8-87-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height3.425" (87.00mm)
Length - Overall3.661" (93.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM4-8-87-2
Related LinksTNM4-, TNM4-8-87-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM4-8-87-2 Details Description
Related parts for TNM4-8-87-2
SWITCH SPST 15A .187QC 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 1.8MHZ SC70-5 datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 285MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH HV TO-94 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND LIGHT GREEN 14V datasheet.pdf