Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM4-8-91-1
TNM4-8-91-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM4-8-91-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 91MM
Datasheet Download
TNM4-8-91-1.pdf
Availability of TNM4-8-91-1
QUANTITY
TNM4-8-91-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM4-8-91-1
Internal Part NumberEIS-TNM4-8-91-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height3.583" (91.00mm)
Length - Overall3.583" (91.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM4-8-91-1
Related LinksTNM4-, TNM4-8-91-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM4-8-91-1 Details Description
Related parts for TNM4-8-91-1
CAP FILM 330PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
REGULATOR 1.8V 8A 14 PIN HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TWEEZERS FLAT ROUND 2A 2.80" datasheet.pdf