Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM4-8-91-1
TNM4-8-91-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM4-8-91-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 91MM
Datasheet Download
TNM4-8-91-1.pdf
Availability of TNM4-8-91-1
QUANTITY
TNM4-8-91-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM4-8-91-1
Internal Part NumberEIS-TNM4-8-91-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height3.583" (91.00mm)
Length - Overall3.583" (91.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM4-8-91-1
Related LinksTNM4-, TNM4-8-91-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM4-8-91-1 Details Description
Related parts for TNM4-8-91-1
IDC CABLE - MPR20K/MC20M/MPR20K datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 6.8K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA CERAMIC ISM 868MHZ datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/14/180 1.5 BK datasheet.pdf
UM MAT 5 METER EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 64POS datasheet.pdf