Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM5-9.5-42-2
TNM5-9.5-42-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM5-9.5-42-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M5 NYLON 42MM
Datasheet Download
TNM5-9.5-42-2.pdf
Availability of TNM5-9.5-42-2
QUANTITY
TNM5-9.5-42-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM5-9.5-42-2
Internal Part NumberEIS-TNM5-9.5-42-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm)
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM5-9.5-42-2
TNM5-9.5-42-2 Details Description
Related parts for TNM5-9.5-42-2
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 20MM datasheet.pdf
X-BEE PRO 802.15.4 USB datasheet.pdf
ACCY MOBILE TUNABLE BALL BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A SOT223-4 datasheet.pdf