Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM5-9.5-42-3
TNM5-9.5-42-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM5-9.5-42-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M5 NYLON 42MM
Datasheet Download
TNM5-9.5-42-3.pdf
Availability of TNM5-9.5-42-3
QUANTITY
TNM5-9.5-42-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM5-9.5-42-3
Internal Part NumberEIS-TNM5-9.5-42-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm)
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall2.441" (62.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM5-9.5-42-3
TNM5-9.5-42-3 Details Description
Related parts for TNM5-9.5-42-3
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf