Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM5-9.5-66-1
TNM5-9.5-66-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM5-9.5-66-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M5 NYLON 66MM
Datasheet Download
TNM5-9.5-66-1.pdf
Availability of TNM5-9.5-66-1
QUANTITY
TNM5-9.5-66-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM5-9.5-66-1
Internal Part NumberEIS-TNM5-9.5-66-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.374" (9.50mm)
Between Board Height2.600" (66.00mm)
Length - Overall2.598" (66.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM5-9.5-66-1
TNM5-9.5-66-1 Details Description
Related parts for TNM5-9.5-66-1
CONN HEADER .062 6POS PCB TIN datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5SON datasheet.pdf
IGBT 600V 300W TO263AA datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG WHITE 500' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf